איך עושים גלידה?

בוא ללמוד כיצד מייצרים גלידה

אז מה מתחשק לכם?

בכל קיץ אנו מופתעים מחדש, בכל קיץ יש לנו מגוון חדש, מי מחליט? מי קובע? ואיך ידעו בדיוק מה בא לנו ללקק...?
כל שלגון וכל ציפוי, כל כדור וכל טעם, מה שנראה כל – כך מובן, מה שמתאים לנו בדיוק, הוא תהליך ארוך יצירתי המבוסס על מחקרים ומבחנים רבים.
הקהל הישראלי אוהב חדשנות, הוא רוצה שיגוונו לו, שימצאו לו טעמים חדשים, צורות חדשות, ציפויים מרגשים. החידושים נחשפים בפתיחת עונת הגלידה, באמצע פברואר. 
אז איך מייצרים את הגלידה שלנו? כשאומרים גלידה, מיד חושבים קיץ, ים, חופש, כיף. 
כשמלקקים גלידה, מבינים... 
מהו הסוד? איך מכינים גלידה? מה מערבבים עם מה?
מה מוסיפים ובמה מצפים? 
הגלידה היא תערובת מוקצפת קפואה, לרוב מחלב, סוכר, שומן, אבקת חלב, מייצבים ותוספי טעם ותיבול שונים כגון: תמציות פרי, שוקולד, קפה, וניל, רום וכו'. 

 

שלבי הייצור

1. ערבוב והמסה:
כל חומרי הגלם המשמשים ליצור הגלידה, מוכנסים לדוד גדול, מומסים בחום ומעורבבים. כבר בשלב זה נקבע סוג הגלידה. לכל גלידה יש מתכון ולכל מתכון את התוספות שלו.

2. פסטור:
מטרת הפסטור הוא להשמיד חיידקים ומזיקים העלולים להתפתח ב"מיקס". התהליך מתחיל בחימום וממשיך לקירור מהיר.

3. הימגון:
ערבוב חזק שמטרתו "לשבור" את כל חלקיקי השומן לגודל אחיד, וליצירת תערובת הומוגנית .

4. הבשלה:
עכשיו נותנים ל"מיקס" לנוח, בקירור כמובן, כ–3 שעות. תהליך זה מגביר את פעולת החומרים המיצבים ומקנה לגלידה מרקם של קרם.

5. תוספות:
זה הרגע בו מוסיפים טעמים - רסק פירות ליצירת שרבטים, סירופים, אגוזים, שוקולד ועוד ועוד...

6. הקפאה:
בשלב זה, כמעט לסיום, מקפיאים ומקציפים את הגלידה בתוך מתקן גלילי עם בוחש ודפנות כפולות בהן זורם גז אמוניה קר מאוד. הקצפת הגלידה יוצרת גלידה רכה וחלקה. בתהליך זה נכנסת תערובת נוזלית למתקן ברציפות ויוצאת גלידה רכה וחלקה, כך שתוכל להיכנס בקלות לתבניות ואריזות. הגלידה יוצאת למכונות מילוי ואריזה שונות לגלידות ושלגונים ומהן להקשיה בהקפאה עמוקה, בכדי שתהיה עמידה לזמן ארוך .

7. הבטחת איכות:
בגלידת  שטראוס מאמינים שהמחויבות הראשונה היא לייצר מוצרים בטוחים ואיכותיים. תהליכי האיכות משולבים בכל שלב מתהליכי פיתוח המוצרים ועד לנקודות המכירה. תהליכי הבקרה מתחילים כבר אצל ספקי חומרי הגלם. 
בתהליך הייצור מקפידים על רמת ניקיון והיגיינה גבוהים במיוחד, הכניסה לאולם הייצור אך ורק דרך מבואה בה לובשים בגדים מיוחדים ומחטאים את הנעליים. חוש הטעם הוא כלי חשוב בבקרה ולכן צוות טעימה מיומן טועם את חומרי הגלם ואת המוצרים מכל מנת יצור כאשר המוצרים יוצאים מהמפעל הם עוברים למשאיות מקוררות השומרות על איכות המוצרים עד שהם מגיעים למקררים של המרכולים והקיוסקים.

סיפורה של גלידת שטראוס
 
בשנת 1936 הגיעו לארץ זוג צעיר ובנם הקטן מיכאל. המשפחה, שבחרה לעזוב את גרמניה בעקבות התחזקות המפלגה הנאצית, השתקעה בעיר הצפונית נהרייה. האב, ד"ר ריכרד שטראוס, הקים רפת בחצר הבית ומידי בוקר היה מעמיס כדי חלב על אופניו ויוצא למכור את החלב הטרי. אלא שהביקוש לחלב היה דל ומצבם הכלכלי של בני הזוג שטראוס היה בכי רע. בלית ברירה, החלה האם, הילדה, להכין גבינות מעודפי החלב ובמטבחה הקטן של המשפחה ייצרה הילדה גבינות, בעיקר על פי מתכונים שפיתחה בעצמה.
 
בשנת 1939 החליטה המשפחה לסגור את הרפת ולהקים מחלבה. הגבינות שיוצרו ביד, נמכרו למסעדות ולחנויות בנהרייה והשם שטראוס החל לצבור מוניטין בזכות הטעם המשובח ואיכות המוצרים הגבוהה.
 
בשנות ה –50, הילדה שטראוס החלה בניסיונות ראשוניים לייצר גלידה. בתחילה נמכרה הגלידה בבתי קפה בנהרייה, אולם במהרה החלה להיות משווקת גם בעכו ובחיפה ומפעל הגלידה הלך והתפתח.בסוף שנות ה –50 שכרה המשפחה בית חרושת לקרח בעכו המשמש עד היום את מפעל הגלידה.
 
בשנת 1995 רוכשת חברת יוניליוור, החברה הגדולה והמובילה בעולם בתחום הגלידות, 50 אחוזים ממניות מפעל הגלידה ובעקבות זאת הופכת חטיבת הגלידות בשטראוס לחברה עצמאית בינלאומית. שיתוף הפעולה עם יוניליוור מביא לישראל מוצרי גלידה בינלאומיים כמו מגנום, קורנטו וסולרו.
 
בשנת 2010 מעמיקה יוניליוור ישראל את אחזקותיה בגלידת שטראוס ורוכשת 40% נוספים ממניות החברה ובכך הופכת לחלק מקבוצת יוניליוור ישראל.